نمایشگاه کورت هورست در گالری شیرین            نمایشگاه مهدی زارعی در مشهد            اولین جشنواره ملی عکس بیرجند در قاب ایران            فعالیت سایت جدید انجمن عکاسان ایران            برنامه اردوهای جشنواره ملی عکس بیرجند            نمایشگاه گروهی عکس خبری در مشهد            نمایشگاه سیزده هنرمند بین المللی در تهران            عکس‌های آنتوان سوریوگین در عکسخانه شهر            
    جستجو در سايت

حساسیت (ISO)

فیلمـ‌های عكاسی آنالوگ با حساسیتهای متفاوتی (ASA) كاربردهای متفاوتی ارائه میشوند. كمترین میزان حساسیت،‌بهترین دانه (Grain) را دارد اما احتیاج به نور بیشتری دارد. این نوع فیلمـ برای عكسبرداری در محیط‌هـای بیرونی عالی است اما در وضعیتهای كمـ نور یا عكسبرداری پرتحرك (جایی كه سرعت بالـای شاتر لـازمـ است ) احتیاج به حساسیت بیشتر یا فیلمبرداری با فیلمـ‌هـای با دانه‌هـا (گرین) بیشتر میباشد.
دوربین‌هـای دیجیتال دارای درجه بندی ISO هستند كه نمایشگر سطح حساسیت نسبت به نور است. حساسیت (ISO) 100 تنظیمی عادی (نرمال) برای اغلب دوربینهاست كه در بعضی همـ در سطح كمتری یعنی ISO50 نیز مشاهده میگردد. حساسیتها میتواند تا 200،‌300،‌800 و حتی تا3200 در دوربین‌هـای كامل حرفه‌ای بالـا بروند. زمانی كه شما حساسیت را زیاد میكنید،‌خروجی حسگر تقویت میگردد (در جایی كه به نور كمتری احتیاج است ) متاسفانه این تقویت باعث نویز ناخواسته میشود. همچنین این عمل باعث تولید دانه‌هـای بیشتر (گرین) برروی تصویر میگردد. همانند عكسبرداری (آنالوگ اما باشرایطی متفاوت از آن یا مثالی روشنتر برای شرح این مطلب مثل موقعی است كه شما دكمه صدای رادیوی خود را زیاد میكنید. با این عمل نه تنها شما صدای موسیقی را زیاد كرده اید بلكه باعث اضافه شدن هیس (به طور ناخواسته ) و صدای ترق و تروق یا نویز شده اید. بهبود مستمر فن آوری حسگر در راستای كاهش سطح نویز در حساسیت‌هـای (ISO) بالـا میباشد. مخصوصاً در دوربین‌هـای حرفه‌ای. در دوربین‌هـای آنالوگ برای تصحیح مسائل فوق احتیاج به تعویض فیلمـ یا داشتن قطعات اضافه داشتید در حالی كه این عمل در دوربین‌هـای دیجیتال با تعویض سریع یا پیاپی حساسیت با توجه به شرایط محیطی انجامـ میگیرد.


عكس ISO 800                     عكس ISO 100


عكس ISO 800- كانال قرمز       عكس ISO 100- كانال قرمز

در برشهای بزرگ نشده فوق كه توسط یك دوربین دیجیتال خانگجی گرفته شده است سطوح بالـای نویز رنگی در حساسیت‌هـای بالـا نشان داده شده است. نویز معمولـاً‌در كانال‌هـای آبی و قرمز بیشتر قابل مشاهده است.لطفا نظر خـود را در رابـطه با مطلب فوق در فیلدهـای زیر نوشته و ارسال نمائید.
© Studio Mardomak Inc. Design: Negah Network Co.


شركت شبكه نگاه
a